Kultura a tradice na Bali…

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Indonésie je souostroví v Indickém oceánu, které se skládá z více než 17 500 ostrovů a ostrůvků. Je rozdělena do 33 provincií. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva. Už v 7. stoletím se indonéské ostrovy staly důležitým obchodním centrem a to díky přírodnímu bohatství a koření. Nejdříve to byli muslimští obchodníci, kteří začali v Indonésii obchodovat, později to byli portugalští mořeplavci a holandští kolonizátoři. Každá z těchto skupin s sebou přinesla i svoji kulturu, a proto je dnes indonéská kultura směsí odlišných kultur a zvyků . Mísí se zde islámské, budhistické, křesťanské a katolické tradice, které se projevují v každodenním životě místních lidí. V Indonésii, i přes velkou populaci a husté osídlení některých ostrovů (téměř 235 mil. obyvatel), se nachází druhá nejpestřejší biodiverzita na světě a je zde mnoho organismů, které se nachází jen na území Indonésie. Nejvyšší bod je Puncak Jaya (4,884 m) na Papua. Největším jezerem je jezero Toba na Sumatře (1,145 km2).
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Oficiální název: Indonésie · Státní zřízení: prezidentská republika · Hlavní město: Jakarta · Rozloha: 1,904,569v km2 · Počet obyvatel (odhad 2009): 231 369 500 · Oficiální jazyk: indonéština · Náboženství: muslimové 87%, římští katolíci 3,5 %, protestanti 5%, hinduisté 2%, budhisté 1,5% · Čas: SEČ +7 až +9 · Telefonní předvolba: +62 · Měna: rupie (IDR) · Internetové domény Indonésie mají příponu: .id.
 
ETIKETA
Hlavním aspektem je dodržování zásad slušného chování a etikety. Balijci jsou velmi přátelští, vstřícní a usměvaví lidé a dobře se s nimi vychází. Již jejich náboženství je předurčuje k velké toleranci, hlavně vůči cizincům. Přesto je dobré se před cestou do této země informovat na zásady slušného chování a snažit se je dodržovat.Na Bali platí hinduistické přísloví „s úsměvem jde všechno lépe“ ještě více než kde jinde ve světě. Při komunikaci s místními lidmi nebuďte nikdy rozčilení, nezvyšujte hlas, zuřivě negestikulujte – toto chování je považováno za velmi hrubé a opovrženíhodné.  Zouvání je běžná praxe. Když vidíte boty venku před obchodem či chrámem, je slušnost tento jejich zvyk dodržovat. Do chrámů je potřeba jít v čistém a zahalujícím oděvu (minimálně zahalená ramena a kolena) a hlasitě se neprojevovat. Oblečení je vhodné volné a lehké z přírodních materiálů. Důležitým vybavením jsou kvalitní vzdušné boty, v kterých se vám bude cestovat pohodlně.
 
HINDUISMUS
Hinduismus se se svým 3. místem řadí mezi největší světová náboženství po křesťanství a islámu. Dnes se k němu hlásí téměř 1 miliarda lidí. Je vyznáván především v Indii, dále v Nepálu, Bangladéši, Srí Lance a Malajsii. Dá se tedy říci, že co hinduisty vzájemně propojuje, je více nežli pohled víry jejich společná praxe nábožensko-společenského života. Co však z oblasti „pravd víry“ je společné víceméně všem hinduistům, je karma a jejich víra v nesmrtelnou a neosobní duši, kterou v sobě nese nejen každý člověk, ale každá živá bytost. Dále je to víra v převtělování této duše a snaha o spásu, kterou chápou jako vysvobození duše z koloběhu uvěznění ve hmotném světě.
 
SVÁTKY A OSLAVY
Balijci slaví kromě státních svátků spoustu dalších událostí. Galungan je výroční událost v kalendáři wuku, což znamená, že oslava se opakuje každých 210 dní. Tento desetidenní svátek oslavuje vítězství Boha nad zlem a věří se, že všichni dávní bohové a předci v tuto dobu sestupují na zem a také se účastní oslav. Hlavním svátkem v kalendáři saka je Nový rok – Nyepi, na konci března nebo začátkem dubna. Tento den je dnem očisty. Připravují se obětní dary, jež se vystavují na křižovatkách cest, kde se zdržují zlí duchové. Tyto dary mají za úkol zlé duchy odlákat pryč. Noc před Nyepi je velmi zajímavá – duchové jsou odháněni pomocí bubínků, gongů, činely, petardami a velkými papírovými figurínami. Na Nový rok sedí všichni doma, tiše, aby přesvědčili zlé duchy, že Bali je kompletně liduprázdné. Nesmí se používat elektřina, nesmí se svítit, ani vycházet na ulici celý den.
 
OBECNÉ INFORMACE
Standardní napětí v Indonésii je 240 V (střídavých) a frekvence 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako v ČR , vyžadují dva nebo tři kolíky. Voda NENÍ pitná . Pitnou (balenou) vodu koupíte všude v obchodech. V některých hotelech teče studená i teplá voda, ale standardem je voda studená. Alkohol je možné koupit v supermarketech nebo v restauracích, ale počítejte s tím, že je velmi drahý. Nejpopulárnějším alkoholem je místní pivo Bintang. Na Bali narazíte i na místní pálenku Arak vyrobenou z rýže. Je možný nákup SIM karty jakéhokoliv indonéského operátora. V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží. V resortu je ale wifi, to vám bude na připojení stačit.