JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ
DOTAZY K CESTĚ NA BALI?
- 1Jaké je na Bali počasí?
- 2Je potřeba na Bali nějaké očkování?
- 3Jaké jsou na Bali masáže?
- 4Co si s sebou zabalit?
- 5Jaké a kolik si vyměnit peněz?
- 6Co se dá na Bali koupit?
- 7Jak si půjčit auto nebo skůtr a co je lepší?
- 8Jaké jsou na Bali zvyklosti, kultura a chování?
- 9Jsou na Bali komáři a jak na ně?
- 10Jak je to na Bali s jídlem?
A na co se ženy před cestou na Bali nejčastěji ptají?
Jako BONUS navíc získáváte odpovědi na nejčastější dotazy žen, které se rozhodly cestu na Bali podniknout už před vámi...
- 1POČASÍNa Bali bude teplo, průměrná roční teplota je kolem 32 °C. Období deštů je prosinec–leden. Ale i v únoru, březnu, říjnu a listopadu může občas zapršet. Takový déšť je většinou silný, ale rychlý. Když bude pršet hodinu, po dešti hned vyjde slunce a vzduch se krásně pročistí. Můžete mít s sebou deštník nebo pláštěnku. Nebo můžete déšť přečkat v kavárně. 🙂
- 2OČKOVÁNÍOčkování je na vás, já osobně jsem se nikdy na Bali nenechávala očkovat a není to dle mého subjektivního názoru potřeba. Ubytování máme v krásném a čistém resortu. Žádné povinné očkování pro cesty do Indonésie není vyžadováno. Avšak doporučeno je očkování proti hepatitidě A, hepatitidě B, břišnímu tyfu. Finální rozhodnutí je ale na vás, případně to konzultujte s vaším lékařem. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro aktuální informace doporučujeme také navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí: www.mzv.cz , sekce „Cestujeme”.
- 3MASÁŽEUrčitě si dopřejte masáže a podpořte svoji regeneraci a odpočinek svému tělu. Nechte se hýčkat. Na Bali dělají všechny druhy masáží prostě skvěle. Je možné využít masáže v resortu, vyzkoušet jiné v okolí a nebo přímo ve městě po nákupech... Stojí to za to a je to velmi cenově příznivé. Hodinová masáž vás vyjde do 300 Kč.
- 4CO SI S SEBOU ZABALIT?CO S SEBOU: Na Bali potřebujete plavky, šátek sárong, lehké šaty a žabky. V místě se dá nakoupit za velmi příznivé ceny, nevezte s sebou tedy mnoho věcí. Nezapomeňte vhodné věci na cvičení jógy, tílka si vezměte raději na vystřídání – nelze přeprat: ve vlhkém tropickém počasí vám oblečení bude schnout 2–3 dny a moc pak nevoní... Někde využijete boty do vody. Jestli je používáte a máte, vezměte si je raději s sebou. Také doporučuji klobouk či jinou pokrývku hlavy, sluneční brýle s kvalitním UV filtrem, CK doporučuje i pláštěnku nebo deštník, to já s sebou nikdy nemám (když prší, přečkám hodinu v kavárně), malou tašku nebo batůžek na výlety, dezinfekcni nebo jód, prášek na bolest, aspirin. Ručníky do sprchy i k bazénu máte v resortu, ručník na pláž k moři si ale vezměte vlastní, stačí jeden rychloschnoucí nebo využijete místní sárong. Stáhněte si níže kompletní CHECK-LIST, ať na nic nezapomenete.
- 5PENÍZEDoporučujeme s sebou mít platební karty. V hotovosti jsou ideální eura nebo dolary. Hned na letišti si před výstupem vyměníte základní hotovost, doporučuji 200–300 dolarů. Na Bali jsou i bankomaty, v kamenných obchodech a restauracích lze platit kartou. Když vám balijská měna zbyde, můžete si ji zpět vyměnit na letišti. Na jídlo a pití počítejte zhruba náklady 300–500 Kč na den, tedy 4.000–6.000 Kč na celý pobyt. Záleží na vás, kolik si během dne dopřejete. Rozpočet na další nákupy záleží také jen na vás, co budete kupovat. 🙂 Na Bali jsou příjemné lehké látky, šaty jsou vzdušné, určitě si nějaké koupíte, stojí tam do 200 Kč. Dekorace do bytu jsou zde originální...
- 6NÁKUPYBali, díky skvělé poloze sousedů z Austrálie, můžete považovat za jedno z nejlepších míst, kde se mísí návrháři z celého světa. Najdete tu butiky od luxusních návrhářů až po klasické Zary, Mango, Pull and Bear... Co se týče místních nákupů, každý den jsou tu velké trhy s ovocem a zeleninou. Vždy do 12 hodin na nich nakupují místní lidé potraviny do svých obchůdků a restaurací za příznivé ceny. Obchůdky se suvenýry jsou tu na každém kroku, otevřeny každý den až do pozdních hodin. Tradičními suvenýry na Bali jsou šátky, tzv. sarongy, které mají široké využití. Můžete je použít jak na pláži místo ručníku, tak na ovázání přes plavky. Mají motivy Bali a jsou jich v každém obchůdku tisíce. Ceny usmlouváte do 100 Kč. Dále výrobky z bambusu, dřeva, nádherné doplňky do domácností, batikované zboží, módní zboží, buddhy, amulety, umělecké šperky a ozdoby do vlasů. Každý si přijde na své.
- 7SKÚTR NEBO AUTOJe třeba mít s sebou ideálně mezinárodní řidičský průkaz. Nemá cenu si půjčovat auto, všude na Bali jezdí taxi, přes Uber si můžete vybrat, a když se vás víc domluví na výlet, nebo budete chtít zajet někam jinam na pláž, vyjde vás cesta do hodiny ve 4 osobách na 200 Kč. Taxi je na Bali levné a přitom pohodlné. Řidič vás zaveze na místo na pláž, jestli chcete mít jistotu, že vás vyzvedne, nemusíte ihned platit, dohodnete si s ním čas na vyzvednutí a on vás zase přesně na čas vyzvedne a zaveze zpět do resortu.
- 8KULTURAOficiální název: Indonésie · Státní zřízení: prezidentská republika · Hlavní město: Jakarta · Rozloha: 1,904,569v km2 · Počet obyvatel (odhad 2009): 231 369 500 · Oficiální jazyk: indonéština · Náboženství: muslimové 87 %, římští katolíci 3,5 %, protestanti 5 %, hinduisté 2 %, budhisté 1,5 %. Hlavním aspektem je dodržování zásad slušného chování a etikety. Balijci jsou velmi přátelští, vstřícní a usměvaví lidé a dobře se s nimi vychází. Už jejich náboženství je předurčuje k velké toleranci, hlavně vůči cizincům. Přesto je dobré se před cestou do této země informovat na zásady slušného chování a snažit se je dodržovat. Na Bali platí hinduistické přísloví "s úsměvem jde všechno lépe" ještě více než kde jinde ve světě. Při komunikaci s místními lidmi nebuďte nikdy rozčilení, nezvyšujte hlas, zuřivě negestikulujte – toto chování je považováno za velmi hrubé a opovrženíhodné. Zouvání je běžná praxe. Když vidíte boty venku před obchodem či chrámem, je slušnost tento jejich zvyk dodržovat. Do chrámů je potřeba jít v čistém a zahalujícím oděvu (minimálně zahalená ramena a kolena) a hlasitě se neprojevovat. Oblečení je vhodné volné a lehké z přírodních materiálů. Důležitým vybavením jsou kvalitní vzdušné boty, v kterých se vám bude cestovat pohodlně.
- 9ZVÍŘÁTKAAno, možná někde v džungli můžete narazit na hada. Ale v resortech, kde jsme ubytovaní, jsou pouze gekoni, neškodné ještěrky, které vydávají hlasité zvuky, ale žerou komáry a můry. Když uvidíte na Bali nějaký hmyz, mravence, brouka nebo pavouka, je neškodný a bojí se vás mnohem víc než vy jeho. Jen kvůli místnímu podnebí jsou o trochu větší... Hlavní nepřítel po setmění je na Bali jen komár. Ale na ty se dají koupit místní účinné přírodní spreje a repelenty.
- 10JÍDLOIndonéské jídlo se skládá převážně z rýže a smažených jídel na všechny způsoby. Kromě místních pokrmů zde najdete všechny druhy kuchyní od thajských, vietnamských, čínských a evropských až po veganské, organické i bio. Nejznámější indonéská jídla jsou Gado gado (salát podávaný s burákovou omáčkou, satay, marinované maso, ryby na špejli s burákovou omáčkou), nasi goreng (smažená rýže), mia goreng (smažené nudle) na několik různých způsobů. Díky stále většímu nárůstu přistěhovalců z celého světa se tu otevírají nové a nové designové restaurace, které nabízí neskutečný gurmánský zážitek. Místní jídla se pohybují v cenách okolo 80–180 Kč, v lepších restauracích zaplatíte za několikachodové menu kolem 300 Kč. Alkohol je však na Bali cenově dražší!